سفر به هند


دوم نوامبر برای یک سفر کاری هشت روز رفتم هندوستان، ۳ روز دهلی‌ بودم و ۵ روز در وراناسی، که همان نامه جدید بنارس است، بنارس شهر فقیر نشینی در شمال هند است، که مرکز اصلی صنعت قالی میباشد. تعداد کثیری از این مردم فقیر به قیمت بسیار پائین از صبح تا شب قالی میبافند، هدف ما جلوگیری از کار اجباری کودکان است و حمایت حقوق طفل است، کودکان در هند برای قالی بافی به اجاره داده می‌شوند و یا حتا قاچاق و فروخته می‌شوند، شنیدن این حرفا تا دیدنش خیلی‌ با هم فاصله دارد، از اینکه فساد اداری تا این حد آنجا رایج بود وحشت زده شدم. در کشور ما کودکان همراه خانواده‌هایشان کار میکنند اما خوشبختانه قاچاق یا به اجاره داده نمیشوند.

بنارس شهری نزدیک دریای گنگا است همان دریای معروف که هندو‌ها مرده‌هایشان را در جوار آن با چوب مخصوص میسوزانند و خاکسترش را به گنگا میریزند. یک شب هم رو به روی هتل در یک پارک مراسم عروسی بود من اجازه ورود خواستم تا مراسم را از نزدیک ببینم فرهنگ جالبی‌ دارند. جالب‌ترین نکته ایی که آنجا دریافتم فرهنگ هم پذیری هندو‌ها بود با چندین دین متفاوت با هم بدون مشکل زندگی‌ میکنند در حالی‌ که در افغانستان فقط دو مذهب شیعه و سنی با هم این همه اختلاف دارند.

پانوشت: این عکس رو در لوتوس تمپل گرفتم این ماکت کامل معبد بهائی‌ها هست. بهائی‌هایی‌ که آنجا برای تبلیغ این مذهب کار میکنند دخترای جوان ایرانی‌ و یونانی هستند.

mabad

3 دیدگاه برای «سفر به هند»

  1. آره، هند سرزمین هفتاد و دو ملته!!! حالا نمیدونم این هفتاد و دو ملت لقب همین هند بود یا جای
    دیگه…! ولی همینجوره

    خوش به حالت که سفر میکنی
    هرچند واسه کار

  2. در هر جا هستید سلامت باشید خانم سنگری

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s