رای ما پشم شما


مردم ما بسیار از سیاست بازی خسته هستند، نمیدانم آمار و ارقام بعد از رای گیری چگونه پخش خواهد شد اما اینطور که ما می بینیم مردم به کارت رای گیری گرفتن  اشتیاق ندارند چه رسد که روز انتخابات از استراحت شان بگذرند و به مترسکی که قرار است کلاغ ها را بپراند رای بدهند. که بالواقع کلاغی هم نمی پرانند.

بعد از طالبان وقتی اولین بار قرار بود انتخابات برگزار شود من مهاجر بودم مردم چه شور و شوقی داشتند و همین مردم عادی چندین جای رای می دادند تقلب کردند رنگ انگشتانشان را می شستتند دست راستشان که رنگی شده بود را باند پیچی میکردند تا دوباره رای بدهند هر چند همه اینها فساد بود اما حاکی از این بود که مردم چقدر خوش باور هستند و فکر میکردند که این رای آنهاست که تعیین کننده است!

اما انتخابات بعدی وضعیت کاملا فرق میکرد من در افغانستان بودم ، مرکز رای دهی در یک مکتب نزدیک سرک هم بود مردم بجای اینکه رای بدهند از آرامش روز استفاده کرده و خوابیدند. کاغذهای رای دهی بسته بسته دست نخورده به کمیسیون مستقل انتخابات برگشتند تا کارمندان شبانه به جای مردم آن ها را تیک بزنند.

و اکننون ، کابینه خالی شده در یک کشور جنگ زده که اکثرا بی سواد هستند 27 کاندید ریاست جمهوری بی برنامه داریم! هرکدامشان هم دو تا معاون دارند، یعنی در کل 81 نفر که همه کارمندان پست های بلند دولتی هستند و یا در راس احزاب سیاسی  اند و یا در کابینه فعالیت می کنند استعفا داده و کاندید ریاست جمهوری شده اند. هم آنها و هم ما مردم می دانیم که هدف همه اینهایی که مطمئن هستند که انتخاب نمی شوند ولی کاندید شده اند کسب یک مقام بلند در کابینه بعدی و اخاذی است. فقط می ماند نفر اصلی که باید مترسک شود، ما همه منتظریم که بفهمیم کدام یک کاندید انتخابی فلانی است و بعد همه چه مخالفین چه موافقین قبول خواهیم کرد.

انقدر فساد در چشم مردم عادی است که خیلی راحت این بحث ها در اماکن عمومی میشود، فلان اوغان چطور معاونش فلان هزاره را انتخاب کرده کی به آن هزاره رای میده، تاجیک ها چرا با پشتون ها یک جای نشده اند، فلان والی هم آمد که از دیگ حلوا پس نماند، و ده ها فسیر های منطقه ای و قومی دیگر، اما هیچ کس نمی پرسد که برنامه این کاندیدا چیست؟ نه که همه بی سواد نفهم هستند نه! بخاطر این است که همه این کاندیدا ها را می شناسند که هیچ بارشان نیست، همه جهادی هستند و تخصص شان در خون ریزی و جنگ سالاری است. دیپلم و لیسانس و فوق و حتی دکترای جعلی دارند. از این ها برنامه خواستن قهر خداوند است.

 

 

4 دیدگاه برای «رای ما پشم شما»

  1. عجب وضعی است عمه جان! دلم گرفت از این همه فساد!
    کشور من هم کم از افغانستان ندارد.

  2. عالی نوشته ای. آغازش قوی بود.

    مردم ما بسیار از سیاست بازی خسته هستند، نمیدانم آمار و ارقام بعد از رای گیری چگونه پخش خواهد شد اما اینطور که ما می بینیم مردم به کارت رای گیری گرفتن اشتیاق ندارند چه رسد که روز انتخابات از استراحت شان بگذرند و به مترسکی که قرار است کلاغ ها را بپراند رای بدهند. که بالواقع کلاغی هم نمی پرانند.

  3. از این ها برنامه خواستن قهر خداوند است، یعنی عالی بود، عالی.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s