عقلانيت و صهيونيزم…!


ابراهيم(ع) از نوادگان نوح(ع) بود. ابراهيم(ع) دو فرزند داشت؛ اسماعيل و اسحاق. ايشان به حكم الهي اسماعيل و مادرش هاجر را به صحراي حجاز برده و آنجا رها كرد و خود به محل زندگي سابقش نزد همسر ديگرش ساره و فرزندش اسحاق بازگشت. از فرزندان اسماعيل(ع)، پيامبر اسلام(ص) به پيامبري مبعوث شدند كه خاتم پيامبرانند كه از فرزندان حضرت خاتم، سادات محترم به جاي مانده اند. از اسحاق(ع) نيز فرزندش حضرت يعقوب(ع) به پيامبري رسيد. يعقوب(ع) 12 فرزند داشت كه يكي از فرزندانش به نام يوسف(ع) نيز به پيامبري مبعوث شد. درينصورت فرزندان اسماعيل و اسحاق باهمديگر عموزاده مي شوند! نامهاي بعضي از ديگر فرزندان حضرت يعقوب چنين هست: بنيامين، شمعون، لاوي، يهودا و…

لقب حضرت يعقوب(ع)، اسرائيل بود كه يك نام عبراني هست و عربي آن عبدا… مي شود به معني بنده ي خدا. به همين دليل فرزندان و نوادگان يعقوب(ع) را بني اسرائيل مي گويند به معني فرزندان اسرائيل(يعقوب) كه در قرآن كريم نيز با همين وصف ازآن ها ياد شده(بني اسرائيل).

پس از يوسف(ع) هزاران سال گذشت تا پيامبري درميان بني اسرائيل مبعوث شد به نام موسي. كه از ميان پيامبران مبعوث شده در ميان اين قوم(يعقوب، يوسف، عيسي و…) معروفترين پيامبرانشان هست.نام ديني كه موسي(ع) آورد به يهوديت معروف شد چرا كه خداوند در زبان عبراني، يهوه گفته مي شود. به همين دليل به قوم بني اسرائيل قوم يهود نيز مي گويند. اين قوم سرگذشت جالبي درطول تاريخ داشته كه شخصأ هرچه در تاريخ اين قوم ديده ام، بسيار يك قوم طراح بوده و عقلانيت در طرح هاي اين قوم در برابر مشكلات و مسائل زندگي موج مي زند! به همين دليل خواستم يكي ازاين نمونه ها را برايتان بياورم.

پس ازاينكه موسي(ع) مجبور شد بني اسرائيل را بخاطر ظلم و جور فرعون از مصر به كنعان و اورشليم بازگرداند، درآنجا ساكن شدند. پس از سالها توانستند دستگاه و حكومتي تشكيل دهند. در خلال اين سالها در بابل(عراق امروزي) پادشاه قدرتمندي به نام بُخت النصر به قدرت رسيد. وي به كنعان و اورشليم لشكر كشيد و آنجا را ويران ساخت و تقريبأ ده قوم از دوازده قوم بني اسرائيل را باخود به بابل به اسارت برد! دو قوم مصون مانده از اسارت چون معتقد بودند كساني غيراز فرزندان اسرائيل هم مي توانند دين يهود را پذيرفته و يهودي شوند، سالها توسط آن ده قوم ديگر كه اين ايده را قبول نداشتند، تضعيف شده و نمي توانستند به مناصب دولتي راه يابند…به هرحال… آن ده قوم اسير شده در بابل كارهاي بي نظيري كردند! ازجمله زماني كه كوروش پادشاه هخامنشي به بابل لشكر كشيد و آنجا را تصرف نمود تمام زندانيان دولت سقوط كرده ي بابل را نزد خود خواند و جوياي حالشان شد. يهوديان اسير چون فرصت را مناسب ديدند با زيركي گفتند: تو منجي موعود ما هستي! در كتاب ديني ما به ما بشارت داده شده كه پادشاهي دادگر خواهد آمد و شما را از پستي و بدبختي رهانيده و به عزت و بزرگي مي رساند…! با اين چنين تملقات، كوروش همه ي آنها را آزاد نمود. پس از چندي همه ي اين يهوديان درتمام بابل به عنوان دست فروش مشغول به كار شدند. بعد به زودترين فرصت هرچند نفر باهم يكچا شده به دكان داري پرداختند و گروهي ديگر با لشكريان كوروش همراه شده اردوبازار را راه انداختند! وهرجا كه شهري فتح مي شد مال و اموالي كه توسط لشكريان به غنيمت گرفته مي شد را ارزان مي خريدند و به قيمت گزاف مي فروختند! زيرا اولأ: لشكريان غرق در غرور وافتخار فتح شهر بودند و ثانيأ نمي توانستند اموال را زياد با خود حمل كنند به همين دليل اين گروه از يهوديان با چند تملق زبان به بهاي اندك اموال را خريده و به گروه ديگر كه در شهر دكان دار بودند، مي رساندند وآنها به چند برابر قيمت اموال را به فروش مي رساندند. درحقيقت با يك تير دو نشان مي زدند! از يك سو قافله تجاري اردو بازارشان در سايه لشكر هيچ گاه مورد تهاجم دزدان و راه زنان قرار نمي گرفت و از سوي ديگر سود كلاني از فروش اموال به جيب مي زدند. اين چنين شد كه در كمترين زمان درتمام امپراتوري هخامنشي پخش شدند و تقريبأ تمامي شاهرگ هاي اقتصادي آن امپراتوري را در دست گرفته به بزرگ ترين سرمايه داران بابل و اطرافش مبدل شدند. امروزه نيز اين گروه اندك بيش از 90% اقتصاد جهاني را مديريت مي كنند كه اين كار جز با تعقل، تفكر و وفق دادن خود با شرايط محيط و روحيات و خلقيات كساني كه مي خواهيم در كنارشان به منفعتي برسيم، عملي نخواهد شد. نحوه ي برنامه ريزي و پيشبرد كار و همچنين خلاقيت در طرح برنامه و اجراي كارشان جداي از درنظر گرفتن اعتقاداتشان، ستودني است و قابل توجه!

این مطلب کپی است و قبل از نشر اجازه کپی گرفته شده است.

16 دیدگاه برای «عقلانيت و صهيونيزم…!»

 1. از شاخصه هاي عالي اين ملت توان مالي است و علمي.

 2. بعضی اوقات می گن یهودی فکر کن! پس اینه؟

 3. اره دقیقا همینه و فکر خیلی عالی هم هست.

 4. واقین جای تقدیر است خواهر ګیرامی من مینحیس یک هم وطن به شما ایفتخار میګنم

 5. پدیده دینداری (religiusity) از موضوعات قابل توجهی است که اهمیت آن را از کثرت تلاش هایی می توان دریافت که در سال های اخیر برای ساخت و به کارگیری سنجه های دینداری مصروف شده است. این تلاش ها از دل اقتضائات و ضرورت های قابل درکی بیرون آمده است که نمی توانست بدون پاسخ باقی بماند. ضرورت این مطالعات به طور عام برخواسته از نفوذ و اعتباری است که هنوز دین برای انسان و اجتماع دارد (شجاعی زند،35:1384).دین اصل وحدت بخش و زمینه مشترکی را فراهم ساخته و به انسان اجازه می دهد تا با فائق آمدن بر تمایلات خودخواهانه اشان و به خاطر عشق به همنوعانشان فراتر از این خودخواهی ها عمل کنند.

  دین سنگ بنای سامان اجتماعی است و منبعی برای ارزشهای اجتماعی است و بر گزینشهای فردی و بسیاری از زمینه های زندگی روزمره تأثیر می گذارد و همچنین به عنوان تجلّی روح جمعی و عامل همبستگی و یکپارچگی جامعه محسوب میشود. امروزه پدیده هایی همچون مهاجرت روستایی، ورود ابزار و وسایل ارتباط جمعی، آموزش و پرورش گسترده و غیره ارزش ها و روابط سنتی را مورد پرسش قرار داده و تغییراتی را در دینداری نسل جدید به وجود آوردهاند وپژوهشگران ناگزیرند تا به بررسی عوامل مؤثر بر تغییر ارزشهای دینی جوانان از سویی و ارائه راهکارهایی برای غلبه بر آن از سوی دیگر بپردازند. بااحترام رومل یاری از میلبورن استرالیا

 6. I hope AmmaSangari does not share the ideas behind this uneducated, ignorance laced, biased and Irani inspired Mojtaba Rezaie peace. I noticed, to my extreme disappointment, that he is a student at the school of Law and Political Sciences.
  The peace is nothing but the old wives tales, it has no merit whatsoever. It is shame that our educated individual fall in the trap of the stupidity.
  The entire peace is based on religiously biased Irani inspired Welayat-e Shaqi ideology, it shows the author’s lack of religious education as well as his complete ignorance of history.
  If one is forced to believe the prophets being appointed by God, the Israelites have never been without a handful of them ever in their history. There were times that there were a dozen or so in every town of Judea and Samaria. Times that these so called God’s messengers would give conflicting messages from God and cause wars and bloodshed, exactly as those “Kahat-e Imamis” who were bringing and interpreting Khomeini’s ideology to the Hazara country and massacring our people in the name of Khomeini’s religion and at the Alter of his worship.
  Let us be smart and endorse only what is reasonable, sane and hopefully helpful. Let us not spread ignorance and delinquency. Let us not be proud of our stupidity.

 7. سلام و تبریک بابت اول شدنتان
  آیا می شود در جلسات وبلاگ نویسی شما در روزهای جمعه شرکت کرد ؟ من برایتان آدرس ای میلم را می گذارم و اگر میل بزنید توضیح میدهم که دلیلم چیست .
  mahshid.r@gmail.com

 8. عمه جان، می‌تانستی فقط لینک بدی، لازم نیست کل یک مطلب را از صفحه دیگری کاپی کنی این کار حتی نقض حقوق مالکیت معنویی نویسنده است، مطمئنی که قبلا از او اجازه گرفتی؟ فکر نکنم. می‌دانم که افغان‌ها مطالب دیگران را بی‌دغدغه کاپی می‌کنند اما از آن‌جا که شما قراره بهترین وبلاگ نویس باشی و جمعی ازت الگو بگیرند این را گفتم.

 9. اقای رسولی من قبل از اینکه مطلب ایشان را نشر کنم یک کامنت گذاشتم و ازشان اجازه گرفتم شما میتوانید چک کنید

 10. اسد جان. هدف من از نشر این مطلب همانطور که در عنوان مطلب پیداست برنامه ریزی و هوشیاری صهیونیزم است که در این مطلب هم نشر شده. اینکه نویسنده بعد نام هر پیامبر یک (غ) اضافه کرده یا که طرز نوشتن اش نشان میدهد که معتقد و پایبند به اسلام است اش را نمیتوانم کاری کنم چون یکی از اصول نشر مطلب امانت داری است و من حق ندارم مطلب کس دیگری را هم کاپی کنم و هم تغییر بدهم.
  منتشکرم از نظری که شما گذاشتید اما از انجا که من با ایشان رابطه دارم. علوم سیاسی میخواند اما با سیاست های دولت ایران هیچ وقت موافق نبوده و نیست.

 11. متاسفم از دیدن چنین ذهنیت ضد یهود که طبیعتن هیچ ربطی به حقایق تاریخی ندارد. هیچ مدرک تاریخی حتی نفس داستان کوروش و آزادی یهودیان بابل را تایید نمیکند چه برسد به جزییات خرید و فروش و تجارت یهودیان در ارتش هخامنشیان. صحبت آشکار از «تملقات» یک ملت زیر عنوان الفاظی چون «برنامه ریزی و هوشیاری» از قبح قضیه نمیکاهد. هر چند عمه عزیز فقط این مطلب را «نشر» کرده ولی در کامنت «یهودی فکر کردن» این ذهنیت نژاد پرستانه متاسفانه به وضوح دیده میشود.

 12. مجتبی رضایی :
  با سلام خدمت همه ی دوستان فرهنگ دوست. خیلی کوتاه عرض کنم خدمت عزیزان تا اگر سوء ظنی بوجود آمده؛ رفع شود! عمه جان پیش ازانیکه این مطلبم را نشر کنند برایم کامنتی در فیس بوک گذاشته و خواستند که در وبلاگشان نشر کنند من هم موافقت کردم.برانم جای بسی افتخار است که از این طریق باعث شدم هم با عمه جان اندک همکاری ای کرده باشم و هم از نظرات شما مستفید شدم. فقط خدمت عزیزان بخصوص آقای هادی حسینی عرض کنم که اگر آخر مطلب را دقیق بخوانند پی خواهند برد که نه تنها ضد یهودی ننوشتم بلکه به عنوان یک کار ارزنده فعالیت این اقلیت مذهبی و موفقیتشان را در کار اقتصادی و هم بهره وری شان را از متاع عقل برجسته کردم!لطفا دقت نمایید!!! البته که اگر مطالعان تاریخی تان را عمیق تر کنید خواهید دریافت که اسناد گویای چیست!!!! هرچند هیچ گروهی و یا قومی نیستند که کاملا کارهایشان به طور قطع یا درست باشد و یا اشتباه! هم اشتباه و هم درستی فعالیتها هستند که باعث پیشرفت ملتی میشوند!

 13. به برادرم آقای اسد کوراگانی!(امیدوارم درست نوشته باشم)
  اولا اصول علمی اقتضا میکند که اگر آدمی نقدی داشت, به مطلب وارد کند نه اینکه به شخصیت نویسنده که ترور شخصیتی کند! شما که با بیش فرض های ذهنی!!! خود به سراغ تحلیل چیزی میروید و یا به گونه ای طرف را نقد میکنید که سالها اورا میشناسید!!! درصورتیکه به قول آن ضرب المثل: پدرانمان حتی در یک مسجد نماز هم نخوانده اند… بیانگر سطح علمی و فرهنگی و عمق تاثیرتان از پیش فرض هایتان هست! پس نه به عنوان نصیحت بلکه به عنوان یک خواهش ازشما میخواهم جنین نکنید تا مبادا به خودتان حداقل از نظر حیثیتی و شخصیتی ضرری وارد نشود چراکه گفتار هرکس بیانگر شخصیت اوهست.
  دوما: بنده از زمانی که کمی به تحقیق روی آوردم دریافتم که از درون اصل ولایت فقیه, استبدادی درحال جریان است که خود تیشه به ریشه ی هرنظامی خواه دینی وخواه وضعی, است. البته که نقایص فراوانی بر این مورد وارد هست که اینجا مجال آنچنانی نیست برای گفتنش. اینرا من حیث اطلاع جنابتان عرض کردم باشد که موجب تغییر دیدگاهتان حداقل در مورد اشخاص شود!!!

 14. همچنین چون این وبلاگ فارسی – دری است وهمچنین در مسابقه بهترین وبلاگ فارسی هم شرکت نموده خواهشا به زبان مادری تان بنویسید تا هم به دیگران سهولت ایجاد کرده چراکه بازدید کنندگان اکثرا فارسی زبانند و هم به اعتلای زبان مادری تان خدمتی کره باشید. از توجهتان متشکرم

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s