شبی با بودا


همه چیز یک دفعه ای شد هر چی درد سره از نشستن زیر کرسی و چای خوردن با دوستان بلند میشه. یک دفعه ای تصمیم گرفتیم یک فستیوال برگزار کنیم در بامیان فقط حساب کردیم که کی میتواند چه کاری انجام دهد و این شد نتیجه اش:

فستیوال هنری شبی با بودا
جهانیان از آغازین سال های قرن ۲۱ خاطرات چندان خوشی ندارند. ۱۱ مارچ ۲۰۰۱ روزهایی که تراژدی های فراموش نشدنی بشر رقم خورد، یکی قتل عام انسان های بی گناه و دیگر قتل تاریخ فرهنگی بشر، انفجار پیکره های بودای بامیان. هر دو قربانی یک تفکر سنتی و افراطی بودند. تفکری که از یک فاصله بزرگ فکری و فرهنگی زاده شده بود. اکنون با گذشت سال ها از حادثه ۱۱ مارچ بامیان عده ای از جوانان هنرمند افغانستان گرده هم آمده اند تا با یک حرکت خود جوش این صفحه تلخ فراموش نشدنی تاریخ را با برگزاری یک فستیوال به صورت رضاکارانه به صفحه ای شیرین و به یادماندنی تبدیل کنند. موسیقی، فیلم، عکس، رقص محلی، شعر، سرود و تیاتر برنامه های اصلی فستیوال را تشکیل می دهد. این فستیوال با هدف گفتمان فرهنگی میان هنرمندان اقوام مختلف افغانستان برگزار می شود؛ تا با از میان برداشتن فاصله های فکری ،فرهنگی زمینه پذیرش و احترام به فرهنگ ها را مساعد کند.
قرار است این فستیوال هنری- فرهنگی با ارج گذاری به هنر و فرهنگ بومی بامیان در تاریخ 11 مارچ 2013 برگزار گردد. ما؛ هنرمندان، فرهنگیان، نخبگان جامعه ی افغان را دعوت می کنیم تا تصویر مناسبتری از طریق هنر خود که الهام بخش آینده ی درخشان تر افغانستان باشد به نمایش بگذارند.
این جوانان هنرمندانی اند که برنامه های هنری و فرهنگی بی شماری را در نقاط مختلف کشور و حتی بیرون از کشور به اجرا گذاشته اند و توانسته اند تصویری بهتر از افغانستان جوان و معاصر به نمایش بگذارند.
این هنرمندان جوان افغان که از کابل به بامیان خواهند رفت در هماهنگی با هنرمندان و فرهنگ دوستان بامیان اهداف زیر را از برگزاری فستیوال هنری شبی با بودا دنبال می کنند:


تغییر تصویر انزجارآور یازدهم مارچ برای اهالی بامیان ، افغانستان و جهان به تصویری شیرین و سازنده که در آن اهالی بومی بامیان شرکت داشته باشند

پایه گذاری گفت و مان فرهنگی برای از میان برداشتن تعصبات فکری و فرهنگی

ایجاد هماهنگی بهتر، سازنده تر و سالم تر میان هنرمندان جوان کشور به ویژه بامیان و کابل (که از نقاط مختلف کشور در کابل جمع شده اند)

ارجگذاری و تجلیل از ارزش ها، سنت ها، فرهنگ مثبت و آثار تاریخی بامیان

نمایش جاذبه های هنری و فرهنگی جوانان افغانستان خصوصا بامیان به مردم جهان

فعالیت های فستیوال

نمایشنامه (تئاتر)

شعر و سرود محلی

موسیقی محلی

معرفی یک نخبه

رقص های محلی (پیشپو) و آواز های محلی

نمایش فیلم مستندو کوتاه دربارۀ بودا/ زندگی مردم بامیان

نمایش عکس

بازی های محلی

نوآوری
این فستیوال در نوع خود ابتکاری است از سوی جوانان هنرمند افغان که تاکنون نمونه ی آن در کشور برگزار نشدهاست. تفاوت این فستیوال با دیگر فستیوال های هنری در آن است که نخست، هنرمندان به صورت خودجوش و با هدف تغییر چهره ی تاریخ بدین نتیجه رسیده اند که باید خاطرات تلخ را با خاطرات شیرین تبدیل کرد؛ دوم، این فستیوال تجلیلی است از فرهنگ و فولکلور یک سرزمین با همکاری هنرمندانی که از آن خطه نیستند.

پیامدها/دستاوردها

نزدیک به 1000 نفر از این فستیوال دیدن خواهند کرد و اشتراک خواهند ورزید

بیش از 50 هنرمند، فرهنگی و دست اندرکاران امور هنری و فرهنگی از کابل فستیوال را پیش خواهند برد

ایجاد یک شبکهی فرهنگی-هنری میان هنرمندان بامیان و دیگر مناطق کشور برای تداوم همکاری و هماهنگی

بازدید مقامات محلی و بین المللی مستقر در بامیان از فستیوال و پایه گذاری روابط بعدی با این مقامات

نتیجه
با برگزاری فستیوال هنری شبی با بودا ما قادر خواهیم بود هنرمندان محلی بامیان را که در عرصه های گوناگون هنرورزی می کنند با همتایان شان در برخی از نقاط دیگر کشور چون کابل و متعاقبا با هنرمندانی از دیگر ساحه ها هماهنگ بسازیم و در ارتباط نگه داریم. در کنار این، باشندگان بامیان به ارزش هنری و فرهنگی پدیده های فولکلوریک و هنری که در بافت اجتماعی سرزمین شان وجود دارد پی خواهند برد و در تداوم سازنده ی آن خواهند کوشید. و برگ جدیدی از یک تاریخ به یادماندنی سبز پایه گذاری خواهد شد.

9 دیدگاه برای «شبی با بودا»

 1. دورد به همت دوستان افغانستانی ام. موفق باشید.

 2. tashakoor az ebtekare honar mandanaie shoma,fowqolada hali hast.

 3. az talash haee shuma jahan sepas az zahamat tan chi dar karhaee shakhsi wa hamagani qabel qadr wa arj migozarim. besyar barname ali arzenda wa sazenda baraye imrooz farda wa salhaee aienda. sarboland bashid azizan khoob.

 4. بسیار ابتکار جالبی است و خوشحال خواهم شد که در این پروگرام شرکت کنم. امید است که از جزئیات دقیق تر زمان این فستیوال آگاه شوم.
  پیشنهاد دیگر این که در صورت امکان و با همکاری شما برای شبکه ای که ایجاد خواهید کرد وب سایتی نیز ایجاد کنید تا دست رسی همگان به شما و دسترسی شما به دیگران از طریق خبر نامه ها بهتر و سریعتر باشد.

  با تشکر
  هزار دلاری

 5. By the way, I used to follow one of the blogs that you have linked in your page, named:
  Unfortunately I noticed that his blog is blocked I bet by Iranian Government, as he has used Blogfa as his host page. Do you know what happened to him? do you know if he has a new blog? or do you have his email address?
  I guess it’s more suitable if we continue this conversation by email. my email address is here, I couldn’t find yours
  And sorry for English, I don’t have Farsi font at work 😛

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s