اگزیستانسیالیسم چه میگوید؟


آنچه مرا بر اين داشت تا درباره مكتب اگزيستانسياليسم بنويسم بيوگرافي دختر افغانستاني و دنياي تنهايي او… بود كه به علاقه به اين مكتب اشاره كرده بود.من اين مقاله را به طور خلاصه از انسان بي خود دكتر شريعتي يادداشت برداري نمودم
اگزيستانسياليسم مكتبي است كه تقدم ماهيت را بر وجود قبول دارد اما فقط در اشياء، اما درباره ي انسان ميگويد انسان اول به وجود آمده بعد ماهيت پيدا كرده!
يعني اين فلسفه ميگويد انسان در ابتدا نزد خدا ماهيت اش معلوم نبوده و خدا فكر نكرده كه چيزي بيافريند داراي ماهيت فكر، انديشه ،حس پرستش،كنجكاوي، علم دوستي و… بعد اسمش را انسان بگذارد، انسان بي آنكه چيزي باشد به وجود آمده بعد در طول تاريخ انسان شده .
پس تنها انسان ،خلاف همه چيز در طبيعت اول وجودش پيدا شد بعد در طول زمان خودش ماهيت اش را ساخت.
اگزيستانسياليستهاي مذهبي در اين باره ميگويند:اين ها(ماهيت ها) اول در ذهن خدا بوده بعد انسان را ساخته، يعني يك حقيقت كلي بشري در همه ي افراد بشر مشترك است، و اگر تغييراتي در اين حقيقت در افراد مي بينيم ناشي از طرز رشد و تربيت اجتماعي است.اگزيستانسياليستهاي غير مذهبي منكر وجود چنين حقيقت مشتركي در ميان انسانها هستند و معتقدند كه انسان وجودي بي معنا بود كه ماهيتش به دست خودش ساخته شد و خواهد شد.
ببينم درباره ي مسائلي چون آزادي، مسئوليت،انتخاب، پروژه و اخلاق نظر اين مكتب چيست؟
آزادي: يكي از عالي ترين مسائل مكتب اگزيستانسياليسم آزادي مطلق انسان است، زيرا ميگويد انسان كه وجود پيدا ميكند هيچ چيزنيست اما ميتواند هر چيز شود. و تنها، بودن و مردن او را محدود ميكند اما در بين اين دو كاملا آزاد است
مسئوليت: ساتر(شخصيت برجسته اين مكتب كه همراه هايدگر را به صورت يك فرهنگ بزرگ در آورد) ميگويد، حتي كساني كه از لحاظ روحي وجسمي ضعيف زائيده ميشوند ميتوانند از خود قهرمان بسازند، مسئوليت در ذهن ما تكليفي است در برابر ديگران كه بايد انجام دهيم اما در اگزيستانسياليسم، مسئوليت بدون وجود مسئول به است، يعني ما مسئوليم اما در برابر هيچ كس.
انتخاب: اگزيستانسياليسم ميگويد هر چه را ميخواهيد انتخاب كنيد با اين معني انتخاب ، اين كه ترسو باشيم يا شجاع، شريف يا بدكردار، خوب يا بد،بودن انتخابي است كه خودمان در زندگي ميكنيم و سپس اين انتخاب ها ماهيت ما را ميسازد
پروژه: ژه به معني انداختن و پرو به معني پيش= جلو پرت كردن ،پيش انداختن، كنتي از اگزيستانسياليستهاي مشهور ميگويد، انسان عبارت است از يك وجود پوچ و بي خاصيت كه در طول زمان خود را همواره با اراده و انتخاب خود به پيش ميراند . انسان «بودن» نيست «شدن» است، انسان در اين فلسفه مانند رودخانه اي است كه در هر زمان به يك شكل در مي آيد انسان هم در شرايط گوناگون- خصوصيات- اشكال- مذهب و حساسيت هاي خاص آن شرايط را دارد . يعني انسان هرگز حقيقت كلي ثابت و كلي انساني ندارد.
اخلاق درانسان: ما به يك حقيقت مشترك درهمه ي انسان ها معتقديم كه مبتني بر اصل بودن است و اخلاق بر اساس آن بيان ميشود. اما در اگزيستانسياليسم اصول انساني وجود ندارد و اخلاق را با اصول ثابت نمي توان سنجيد چون انسان در حال»شدن» و تغيير است.
در نهايت آنچه اين مكتب را ارزشمند ميكند اين است كه انسان را از حقارت نجات داد ،سرنوشت انسان را به دست خودش سپرد تا آنجا كه حتي بر خلاف اصل عالم كه ماهيت مقدم بر وجود است ، وجود انسان را مقد م بر ماهيت اش دانست،(در اسلام هم انسان كلي است كه خدا فقط اسمها را به او آموخت بعد در طول تاريخ خود،خودش را ساخت) در برابر ماترياليسم كه انسان را زائيده ابزار جبر و تاريخ ميدانست و ناتوراليسم كه انسان را مقيد به غرايز طبيعي اش مي كرد، ايستاد.

2 دیدگاه برای «اگزیستانسیالیسم چه میگوید؟»

  1. ba salam ziba , va jalib naveshten ba arze pozesh ke ke keyborde farsi nadaram

  2. باعث بسي خوشحالي است چنين بي ريا انساني نقطه نظرات خود را بيان مي كند از مطالب پايگاه شما استفاده كردم

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s